STRAIPSNIAI

KUO YPATINGAS VEIDRODIS SU NATŪRALAUS MEDŽIO RĖMU?
KUO YPATINGAS VEIDRODIS SU NATŪRALAUS MEDŽIO RĖMU?

KUO YPATINGAS VEIDRODIS SU NATŪRALAUS MEDŽIO RĖMU?

 

veidrodžiai Veidrodžių yra prikurta ir pagaminta begalės įvairiausio dizaino ir formų, bet jeigu tik reikia rasti veidrodį kuriant jaukius namus, tuomet iš tiesų pamatai, kad didelio pasirinkimo nėra. Ypač kada reikia veidrodžio su natūralaus medžio rėmu, ir dar tam tikro dydžio, tai rasti tokį veidrodį yra sudėtinga, ir dažnai reikalinga gaminti naują veidrodį konkrečiam interjerui, kontekstui ar stiliui.

    Medžio tekstūros raštai interjerui suteikia originalumo. Mediena - ekologiškai švari medžiaga. Rankų darbo veidrodžio rėmas visada bus vertingesnis už masinės gamybos produktą. Mechaniškai pagamintas produktas atkartoja formą, bet jame stinga gyvybės bei įdėtos žmogaus dvasinės energijos. Medinių imitacijų gamintojai sugeba atkartoti medžio raštą ir spalvą, tačiau tokie gaminiai neperteikia medžio natūralumo, šilumos, todėl toks interjeras nebus jaukus. Ypač dirbtinės medžiagos jaučiamos jas liečiant, vaikštant ant jų, pavyzdžiui, grindys.

    Iki šių laikų yra išlikę daugybė senovinių veidrodžių su įvairiausiais raižiniais, raštais, kurie išlaikė meninę vertę dėl savo autentiškumo. Sendamas medis nepraranda savo prigimtinio žavesio, nes laikui bėgant pasidengia patina, jo spalva ir tekstūra išryškėja.

Pavyzdžiui, elipsės formos medinis rėmas - kiek daug įdėta rankų darbo ir gyvybinės energijos, kad išgauti tokią organišką formą. Šiuo metu tam, kad pagaminti elipsės formos medinį rėmą veidrodžiui, geriausiu atveju gamintojas pasiūlys medžio lukštu (faneruote) apklijuoti medžio dulkių plokštę (MDF). Tokie veidrodžių rėmai yra labai jautrūs fiziniam poveikiui, bet svarbiausia, laikui bėgant jie praranda vertę ir negali būti restauruojami.

Natūralaus medžio veidrodžio rėmas laikui bėgant vertės nepraranda, bet netgi ją įgauna. Praėjus net ir keliems dešimtmečiams toks veidrodžio medinis rėmas bus vertinamas kaip žmogaus rankų darbo nepakartojamas kūrinys.

 

 

Uosinis rėmas

 

Uosio medienos tekstūra ryški, šilta, įdomi, matomi dideli rašto lankai. Ją lakuojant raštai dar labiau paryškėja. Spalva apvalus veidrodis gali būti tiek šviesi tiek tamsesnė, pilkšvos spalvos, dažnai –  šviesi su tamsesnėmis juostomis.

Uosis priskiriamas prie kietų medžių. Mediena vertinama nes yra kieta ir elastinga, džiūdama mažai susitraukia, atspari biologiniam poveikiui, ąžuolui praktiškai nenusileidžia tvirtumu, pasižymi atsparumu deformacijai.

Štai dėl šių savybių uosio mediena plačiai naudojama laiptų, turėklų, langų rėmų, įvairių gaminių, įskaitant veidrodžių rėmų, gamybai.

Kietumas (HB)– 4.0. Pastaba : HB - angl. Hardness Brinell (Brinelio metodu nustatytas kietumas).


 

 

 

Ąžuolinis rėmas

veidrodis

Ąžuolo mediena rusvos spalvos su ryškiomis metinėmis rievėmis. Ir rievės, ir šerdies spinduliai labai puošia ąžuolinį daiktą, todėl jų nereikia paslėpti aliejiniais dažais. Ąžuoliniai dirbiniai paprastai lakuojami arba alyvuojami, tokiu būdu atsiskleidžia medienos grožis - medžio paviršius žymiai pagyvėja.

Ažuolas yra kietas ir atsparus aplinkos poveikiui, todėl iš ąžuolo medienos gaminami baldai, parketai, daromi įvairūs drožiniai.

Pastaruoju metu interjeruose dažnai naudojamas balintas ąžuolas. Balinant ąžuolinį gaminį natūralsu medžio raštas nepsikeičia, bet tampa šviesesnio tono, atsiranda pastelinės spalvos malonios akiai. Balintas ąžuolas naudojamas kuriant ramių spalvų, jaukų interjerą.

Kietumas (HB)– 3.7.

 

 

Bambukinis rėmas (Gintarinė mediena)

šviečiantis veidrodis

Tai labai charakteringa ir savita medžiaga, kuri  interjerui suteikia šilumos ir jaukumo, pakeri savo nepakartojama struktūra. Natūrali bambuko spalva – geltonai balta su tamsesnėmis skersinėmis juostelėmis kamieno sujungimų vietose. Gintarinė bambuko spalva yra gaunama gamyklose karbonizuojant bambuką, t.y. veikiant jį aukšta temperatūra, drėgme ir slėgiu.

            Bambukas pasižymi aukštu atsparumu mechaniniams ir klimatiniams poveikiams. Į plokštes bei skydus suklijuotos bambuko stiebų sienelės virsta pilnaverte medžiaga baldinių medžiagų gamybai. Praktiška ir stabili medžiaga, atspari vandeniui. Bambukui užaugti reikia 3–5 metų tam, kad jį būtų galima nukirsti ir gaminti medinius gaminius, o štai ąžuolas užauga per 100–130 m. Pagal Brinelio skalę, bambukas netgi kietesnis už ąžuolą.

          Bambukai yra tvirtastiebiai, žoliniai augalai, daugiausia paplitę Azijoje. Azijoje bambukas laikomas vienas iš keturių tauriausių augalų, ir yra įtrauktas į pasaulio rekordų knygą kaip greičiausiai augantis pasaulio augalas, nes per parą jis gali pasistiebti net iki 1 metro.

Šių augalų stiebai sumedėję, tuščiaviduriai, neišskiria sakų. Tvirtumo suteikia natūraliai sudėtyje esantis silikonas, todėl tai viena iš geriausių žaliavų ir baldų gamyboje.

Kietumas pagal Brinelį: 4-4,5


 

Pušinis rėmas

kaimiškas veidrodis

Pušies medienai suteikus rieves ir atspalvį galima išgauti gražų rėmą veidrodžiui. Pušies mediena yra pigi, tačiau labai šakota. Lyginant su kietmedžiais (ąžuolu, uosiu), pušis yra minkšta mediena, todėl jai paprasta suteikti rieves, panaudojant metalinius šepečius.

     Toks sendintas veidrodis puikiai tinka naudoti kaimo turizmo pastatuose, restoranuose užeigose, kavinėse ar kitose patalpose, norint įnešti į patalpą natūralumo. Dirbtinis apšvietimas dar labiau atskleidžia rievėto rėmo grožį dėl krintančių šešėlių. Norint atskleisti kaimiško interjero kontekstą, sendintas veidrodis bus geras pasirinkimas. Rekomenduojama rėmą lakuoti arba alyvuoti.

Pušies mediena yra lengvai pjaunama, obliuojama, frezuojama, suleidžiama ir kitaip apdirbama, nesunkiai sujungiama medvaržčiais, vinimis ir lengvai klijuojama.

 

 

 

 

 

 

 

Drožinėtas medinis rėmas

raižytas rėmas

Yra sakoma, kad skulptorius sustingusiam mediniam rąstui įkvepia gyvybę. Veidrodžiai su drožinėtais rėmais laikomi liaudies kultūros ir meno sudėtine dalimi, šiuo metu paplitę daugiausia kaip dekoratyvinės dailės kūriniai. Rėmai būna stilizuojami geometriniais raštais, įpinama įvairiausių gamtos motyvų. Daugelio dvarų ir rezidencijų interjerai papuošti mediena išgyveno iki mūsų dienų.

Drožinėtas veidrodžio rėmas visada buvo vertinamas kaip nepakartojamas rankų darbo kūrinys, todėl jo vertė ir kaina bus didesnė. Į tokį rėmą įdėta gyva žmogaus dvasia ir energija, todėl toks veidrodis nepraranda meninės vertės laiko tėkmėje.

Medžio drožyba – meno šaka, apimanti meninių dirbinių iš medienos gamybą. Medis apdirbamas naudojant įvairių formų kaltus, raižytuvus, peiliukus, dildes. Naudojama mediena turi būti patvari, lengvai apdirbama ir vientisa - dažnai naudojamas ąžuolas, uosis, liepa, klevas.

Mediena yra ilgaamžė, sėkmingai restauruojama. Dirbinių iš medžio patvarumas didinamas padengiant juos laku, alyva arba dažais.

Senoviniuose veidrodžiuose dažnai buvo naudojamas facetas (nuožulnumas stikle), siekiant suteikti veidrodžiui kuo daugiau puošnumo ir išskirtinumo.


 

Beicavimas

 

Medienos beicas – įsigeriantis, skaidrus ir nesudarantis plėvelės mišinys, kuriame yra dažiklių, keičiančių medienos paviršiaus spalvą. Mediniam rėmui galima suteikti bet kokį atspalvį, toną. Beicuojant keičiama medžio paviršiaus spalva, bet jo raštas neuždengiamas.

Beicuojant medieną, raštas dar labiau paryškėja. Beicas yra tepamas arba purškiamas. Beicuojant medį pakeisime atspalvį, bet ne medžio raštą. Pavyzdžiui, jeigu veidrodžio rėmas ąžuolinis, tai jo tekstūros (rašto) nepaversime uosio ar bambuko tekstūra (medžio raštu).


Kaina

 

Kietoji mediena (ąžuolas, uosis) paprastai yra brangesnė. Kietmedžio kategorijai priskiriami medžiai auga lėčiau nei spygliuočiai, todėl jie yra brangesni. Daugumos jų mediena yra didesnio tankio, tad ir jų atsparumas, ilgaamžiškumas yra ilgesnis. Kuo didesnis medienos tankis, tuo gaminys bus stipresnis, atsparesnis ir ilgaamžiškesnis. Todėl iš lapuočių medienos gaminami aukštos kokybės baldai ir veidrodžių rėmai.


 

Medienos tankis (kai mediena pilnai išdžiūvusi):

 

Ąžuolas ~ 750 kg/m³;

Uosis ~ 750 kg/m³;

Bambukas ~ 650 kg/m³,  presuotas bambukas ~1000 kg/m³;

Pušis - 520 kg/m³.